Продовжуємо знайомити вас із працівниками нашого підприємства. Сьогодні ми спілкувались із директором КУП “ЕкоВін”. Підприємство очолює Петро Гриневич.

26 | 11 | 2020

Пане Петро, скільки років Ви працюєте на підприємстві?

На підприємстві працюю з 2008 року. Свою діяльність, розпочав як майстер дільниці з видалення ТПВ (*тверді побутові відходи), в подальшому був начальником відділу поводження з ТПВ, потім заступником директора з питань інтегрованої системи менеджменту якості та екології і з 2018 року очолюю дане підприємство. 

Пане Петро, які цікаві факти можете розповісти про роботу підприємства?

Підприємство засновано у жовтні 2005 року, і вже 15 років працює на території міста Вінниця. Ми маємо один із перших полігонів в Україні, де було встановлено газозбірну станцію. Це дійсно один із значних кроків вперед, оскільки у нас припинилися повністю загоряння на полігоні. В нас була серйозна ситуація із загорянням полігону в 2009 році, але це все припинилося з того часу, як почали регулярно відкачувати метан і проводити постійну технологічну пересипку - все сміття укривається ізольованим шаром. Ми використовуємо для цього грунт. 

Чи це є унікальною методикою чи в Україні ще хтось користується таким способом?

Деякі полігони пробують запустити її у себе, але таку систему можна облаштувати не на всіх полігонах. Адже, полігон має тривалий час використовуватись для того, аби там накопичувався цей газ всередині, не менше 20 років. І об'єми мають бути досить значними.  Тому реалізовувати такий проект на полігоні у 3-4 га є економічно нерентабельним. 

Що, на вашу думку слід зробити, аби люди почали сортувати у нашому місті?

Зважаючи на досвід Європи у цьому напрямку, то вважаю, що нам до цього ще досить тривалий час рости і потрібно починати з наших дітей. Для старшого покоління сортування, хоч і в новинку, але це зовсім інша звичка і відношення, яку так просто не змінити. Тоді як у молодших, це напрям, який вони розуміють, відносяться до нього з  відповідальністю і вони, думаю, будуть відноситись до цього всього відповідальніше, ніж ми і надалі. 

Окрім того, зараз змінюється законодавство в частині і сортування, і поводження з відходами. Україна взяла на себе обов'язки імплементувати директиву ЄС щодо поводження з відходами в наше законодавство. Перші кроки вже зроблені, це новий Закон України Про житлово-комунальні послуги. Наразі, є законопроект про зміни до закону про відходи. Він буде зовсім в новій редакції. І законопроект про поводження з упаковкою та відходи упаковки. Коли всі ці закони набирають чинності і ми почнемо використовувати їх, то для людей буде стимул, щоб сортувати відходи, оскільки це буде напряму впливати на сплату за послуги з поводження із побутовими відходами. Той, хто сортує - сплачуватиме менше. Хто не сортує - буде сплачувати значно більше коштів. 

Які переваги підземних сміттєвих майданчиків над наземними?

Перевага заключається в тому, що окрім того, що це  більш дає візуальний естетичний ефект - люди бачать таку собі урну, можна сказати, і плюс всі ці відходи не розвіюються по території, як на звичайному майданчику. Значно зменшується у літній час, коли досить висока температура, запах від цих відходів. Їх практично не чути. 

Але об'єми у них такі ж, як і у наземних контейнерів?

Об'єм контейнерів такий самий. Під землею стоять такі ж 1*1м3 контейнера. 

Який з районів міста сортує найбільше?

Як показала практика, де створені ОСББ. Вони якось свідоміше відносяться до цього. Особливо ті ОСББ з якими в нас укладені договори за фактично вивезені побутові відходи. Оскільки, коли вони сортують, ті побутові відходи, які відсортовані, наприклад відсортували ПЕТ пляшку, то ПЕТ пляшку ми вивозимо безкоштовно. І за цей об'єм ми їм рахунок вже не виставляємо. ОСББ  зацікавлене у тому, аби сортувати, зменшити свої об'єми, і відповідно за результатами місяця у них зменшується сума до сплати. Але найбільше таких домоволодінь все таки на  правобережній частині міста - Вишенька, Центр.

Що є найбільшою проблемою сортування у місті?

На мій погляд, найбільшою проблемою сортування є те, що у сухі контейнера, ті люди, які не сортують, кидають харчові відходи. Оскільки цей пакет, навіть якщо він викинутий один єдиний в той контейнер, після пресування у сміттєвозі і вивантаження, забруднює абсолютно всі ресурсоцінні компоненти, які були там відсортовані. Вилучити з такого контейнера, в який кинули харчові відходи, щось цінне - вже практично неможливо. Цінність вторинної сировини одразу втрачається, втрачається шанс відправити на переробку.

Які плани щодо сортування відходів у місті, в часності в приватному секторі?

Плани є, але поки що немає можливості. Приватний сектор має певним чином розмістити там контейнери, але ми розуміємо усі,  що інфраструктура нам не дозволяє зробити такий крок. Один із варіантів, котрий розглядаємо: до сухих відходів в подальшому видавати пакети. Поки не можемо таким чином  вирішити питання через наявне законодавство: вартість не може бути включеною або відрахованою з тарифу. Тому є декілька варіантів, які розглядаємо, але на якому зупинимось - поки що не готовий відповісти. 

Що б ви сказали людям, аби переконати їх сортувати? 

Враховуючи власний досвід, наших людей словами, на жаль, не переконати. Наших людей можна переконати лише грошима. Тому, коли вони відчують, що сплачують менше, коли сортують, тоді з того буде ефект.

Зараз осінь. Як підприємство справляється з листям та “Зеленими відходами”?

Зараз саме іде сезон вивезення опалого листя. На території багатоповерхової забудови, ми для управляючих компаній виділяємо щоденно автомобілі для їх вивезення. Тобто, управляючі компанії, які обслуговують житловий фонд, вони згорають опале листя. Ми потім надаємо їм автомобіль, в який вони його завантажують і ми окремо його вивозимо. 

Як не прикро, є зараз така практика, що в контейнерах для побутових відходів, дуже багато опалого листя. Листя завантажене у контейнери забирає місце і викинути вже щось додатково стає неможливим. Таким чином на майданчиках штучно створюються стихійні сміттєзвалища.  

Тому, хочу  попросити, щоб люди відносились до цього з розумінням і опале листя не викидали до контейнерів - вони призначені виключно для побутових відходів. Листя буде прибиратися окремо від всього. Ми дану послугу надаємо безкоштовно. Вона не входить у норму утворення побутових відходів, тобто це йде за рахунок підприємства. 

Тобто, до вас можуть звертатись ОСББ?

Можуть звертатись ОСББ. Якщо це ОСББ - 1 будинок, вони збирають це листя у пакети і ставлять біля контейнерів. Якщо управляючі компанії, які обслуговують 100- 200 будинків, ми відправляємо автомобіль туди. Потрібно лише попередньо законтактувати з нашим підприємством.

Щодо ситуації у приватному секторі. Ми звісно не можемо вивезти листя все за один тиждень, два тижні, тому ми забираємо першочергово побутові відходи, дивимось по об’ємам мішків, тих, які люди виставили біля своїх будинків, і два-три мішка листя ми також забираємо. 

Як ви вважаєте, яка екологічна проблема у світі є на першому місці до вирішення?

Буду відповідати із перспективи своєї сфери діяльності. Такою проблемою вважаю відсутність комплексної переробки відходів. У нас в Україні немає жодного заводу по переробці, на сьогоднішній день. Не кажу вже про глибокі сміттєспалювальні заводи. В нас є тільки сміттєсортувальні станції, але вони також не є досить ефективними. Для них треба більш-менш чисту сировину, змішану, але вторинну сировину. Коли там трапляються харчові відходи - це призводить до їх псування і частої зупинки на ремонт і обслуговування. Тому для мене, у першу чергу, це організація сміттєпереробних заводів. Саме переробних, з відсотком переробки як мінімум 60%. 

Що подобається у вашій роботі/що мотивує?

У першу чергу, якщо ти працюєш і ставиш цілі, а ці цілі втілюються в реальність, то вони додають стимул в подальшому ставити нові і досягати нових результатів. Також, в нас такий дружній колектив, майже всі у команді з початку роботи підприємства. Він також надихає робити якісь кроки щоб усім нам було і якісніше і краще жити. 

Що демотивує вас?

Повертаємось знову до проблеми сортування відходів, оскільки запровадили двофракційний збір, але не бачимо тих результатів, яких хотілося б, зусиль з боку частини людей.

Де ви берете сили?

Сили беру від сім'ї. Хоча синові виповнилося 7 років, до сортування він відноситься з відповідальністю: він знає що це і знає як це все робити. Бачу у ньому надію на майбутнє. Саме тому роблю акцент на майбутні покоління, оскільки вони сприймають інформацію відкритіше і відносяться досить відповідально до всього, що їх оточує. 

Що вам подобається у роботі?

По-перше, колектив. Як маленька родина. Але додатково, одним реченням, важко сказати. Коли ти вник в цей процес, то хочеться рухати його далі. Не завжди все виходить, є зовнішні чинники на які ти не можеш впливати. Але якщо є результат, хоч якийсь, навіть мінімальний, нехай навіть не такий на який розраховували, він надихає і приносить моральне задоволення. 

В чому «важкість» вашої роботи? Що хочеться покращити?

Одна із важкостей - не бачити результат. Інша -  нерозуміння населення стосовно того, хто за що відповідає. Є стереотип серед людей, що  якщо мова за сміття, проблеми зі сміттям, тощо - за все має нести відповідальність Ековін. Хоча в більшості випадків це не зовсім так.

Перш за все, у нашому місті ми не єдиний перевізник. Трапляються такі ситуації, коли до нас приходять люди, дають скарги, а потім виясняється, що ми взагалі їх не обслуговуємо. Їх обслуговує інший перевізник. Вони потім, коли вже це дізнаються, претензій до нас не мають, але хочуть перезаключати договори вже з нами

Також люди не звертають увагу на те, що ми не обслуговуємо контейнерні майданчики. Ми відповідаємо виключно за вивезення побутових відходів із контейнерів. Тому, якщо контейнера переповнені - це дійсно наша відповідальність, але якщо це захаращений контейнерний майданчик, на ньому розкидане сміття - то це не наша відповідальність, але звертаються і з цими питаннями до нас. Оскільки є асоціація: це сміття, за сміття ми платимо ековін, роботу мають виконувати вони.

Але насправді відповідальними є компанії, які обслуговують житловий фонд. 

Саме вони виконують прибирання контейнерних майданчиків, вивезення будівельного сміття, вивезення гілля.
Тому, багато що, хочеться покращити, але ми, в першу чергу, залежимо від законодавства. Будемо сподіватись, що коли будуть внесені відповідні зміни у законодавство, це вирішить багато питань і дасть можливість для руху вперед, наприклад, стосовно впровадження глибокого сортування.