На Стадницькому полігоні вже сортують сміття для вторинної переробки
На міському сміттєзвалищі, що неподалік від села Стадниці, вже кілька місяців працює сміттєсортувальна станція. Поки що ще у тестовому режимі. Відібрані зі сміття пластмаса, пластикові пляшки, склобій та металолом відправлятимуть на спеціалізовані заводи в інші регіони для вторинної переробки. Сортування сміття дозволить на третину зменшити навантаження на полігон та позитивно вплине на екологічний стан території. А восени у Вінниці розпочнеться впровадження пілотного проекту по роздільному збору побутових відходів. Мешканців багатоповерхової забудови навчатимуть європейської практики викидати в окремі контейнери сміття, яке може надалі йти на повторну переробку.
Щодоби на полігон побутових відходів з території Вінниці вивозиться біля 1750 м3 сміття. Тому комунальне підприємство «ЕкоВін», в експлуатації якого з 2005 року знаходиться територія полігону, постійно працює над можливостями зменшення кількості відходів та зниження негативного впливу на навколишнє середовище.
Наприкінці 2013-го року на території полігону було встановлено сміттєсортувальну станцію, яка дозволяє обробити за годину до ста кубометрів відходів. З непотребу відсортовують пластикові пляшки, пластмасу, жерстяні банки, металобрухт та склобій. Потім їх відправлятимуть на спеціалізовані заводи для вторинної переробки. За палетами з пластикових пляшок вже приїжджають фури, які їх доправляють на вторпереробку. По інших видах відсортованих відходів «ЕкоВін» зараз шукає заводи, куди їх можна віддати на переробку. На станції працюють 16 робітників, більшість з яких є мешканцями Стадниці.
Робота сміттєсортувальної станції дозволить зменшити навантаження на полігон на 30 % та істотно знизити негативний вплив на навколишнє природне середовище. «Дуже важливим є питання не тільки зменшення навантаження на полігон, а і те, що робота сортувальної станції вже зараз виходить на самоокупність. До того ж, є плани щодо виробництва з метану електроенергії, і це додаткові кошти для обслуговування полігону», - каже в. о. міського голови Сергій Моргунов, який сьогодні показав роботу станції губернатору Вінниччини Анатолію Олійнику. Він розповів, що у містах-побратимах Вінниці, Пітерборо (Велика Британія) та Кельце (Польща), сміттєсортувальні станції працюють аналогічно тій, яка встановлена на Стадницькому полігоні.
Сам Анатолій Олійник не тільки це підтвердив, але й досить емоційно ділився враженнями від побаченого: «Сказати, що я вражений, - не то слово. Я в 2006 році бачив це в Польщі. І паралельно бачив відео сюжети про Стадницьке сміттєзвалище, в якому стані воно було тоді. А те, що я побачив сьогодні, - в мене просто немає слів. В будь-якій справі, якщо є злагоджена система, обов’язково буде результат. А в роботі Вінницької міської ради останні роки в любому напрямку прослідковується ця система, - зазначив Анатолій Олійник. – І представники «ЕкоВіна» дали згоду бути експертами для поширення цього досвіду по області, адже якщо не я, то хтось інший буде змушений це зробити, бо іншого шляху просто немає».
А з осені у самій Вінниці стартує пілотний еко-проект по впровадженню роздільного збирання побутових відходів. Восени на контейнерних майданчиках висоток Правобережної частини міста з’являться нові додаткові контейнери для збору так званої «сухої фракції» - пластикових пляшок та посуду, паперу, скла, металобрухту та пластмаси. «Те сміття, яке зараз йде через сміттєсортувальну станцію дуже важко переробляється, бо у ньому багато компонентів, які «забивають» лінію, і тому доводиться її зупиняти та прочищати. А після введення роздільного збору – кількість сміття, яке можна буде відсортувати, значно збільшиться. Саме тоді станція увійде в нормальний режим роботи», - зазначає директор департаменту комунального господарства та благоустрою Ігор Корольчук.
Ці контейнери матимуть відповідне маркування із вказуванням видів сміття, яке можна до них викидати. Після чого його спеціальними сміттєвозами транспортуватимуть на сміттєсортувальну станцію, де і розподілятимуть за видами. Це дозволить значно скоротити час сортування. Загалом же у цьому році міська влада планує придбати та встановити на контейнерних майданчиках 350 таких спецконтейнерів. Нові контейнери та спеціальні сміттєвози для «сухого» сміття будуть закуплені за кошти міського бюджету. Тендер на їх придбання має відбутись вже цього місяця. Якщо він буде вдалим – то контейнери будуть закуповувати вже у серпні. Залежно від того, як швидко цю новацію сприймуть і призвичаяться до неї вінничани, проект по роздільному збору відходів буде поступово поширюватись і по усіх інших мікрорайонах міста.
На даний час сміттєсортувальна станція поки що працює ще в тестовому режимі. За словами директора КУП «ЕкоВін» Володимира Чорновола, в подальшому, після впровадження проекту з роздільного збирання побутових відходів, вона зможе робити у дві-три зміни – як у нічний час, так і в вихідні дні. Для цього буде набиратися додатковий персонал.
Для інформації:
Протягом дев’яти років, відколи полігон експлуатується КУП «ЕкоВін», на його території було проведено ряд заходів, спрямованих на упорядкування та технічне переоснащення. Зокрема, введено систему контролю щодо в'їзду та виїзду автомобілів на полігон, а також організовано постійну охорону. Щоб знизити негативний вплив на навколишнє середовище проводяться постійна технологічна пересипка ґрунтом території полігону, відкачка фільтрату, заходи з дератизації, дезінсекції та дезінфекції звалища.
Чотири роки тому відповідно до угоди, укладеної між Вінницькою міською радою та німецькою компанією НААSЕ було здійснено пробний відбір звалищного газу для того, щоб визначити його якість та можливі обсяги видобутку в майбутньому. Того ж року на полігоні було проведено перший етап робіт по облаштуванню шести газодобувних свердловин. На сьогоднішній день вже пробурено та облаштовано 12 таких свердловин, прокладено 1,3 км колекторів по відкачуванню газу та встановлено газозбірну станцію зі станцією по збору конденсату. Крім того, за рахунок коштів спільного українсько-німецького підприємства «АЕУ» та КУП «ЕкоВін» встановлено факельну установку по спалюванню полігонного газу, що дозволяє в 21 раз зменшити викиди парникових газів в атмосферу.
А на сьогоднішній день за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) проводиться робота щодо проведення конкурсу за механізмом державного-приватного партнерства по залученню коштів для встановлення когенераційної установки. Що дозволить виробляти електроенергію з полігонного газу із подальшим її продажем у загальну електромережу за «зеленим» тарифом.
Департамент у справах ЗМІ